טיפול פסיכולוגי למבוגרים- מי יכול להיעזר בו ובאיזה מקרים?

September 12 2023spiderus_admin

 

טיפול פסיכולוגי יכול להיות מתאים ויעיל במגוון גילאים שונים. בין אם מדובר על ילדים הסובלים מקשיים נפשיים שונים ובין אם מדובר על מבוגרים, הרי שפסיכולוג הוא איש מקצוע שיכול לסייע להתמודד בצורה טובה יותר עם קשיים נפשיים ורגשיים.

טיפול פסיכולוגי למבוגרים יכול לסייע לכל אדם שמרגיש שהוא זקוק לו, לשפר את אורח החיים שלו, להרגיש שהוא שולט יותר בחיים שלו, לפתור קונפליקטים פנימיים שהוא מעולם לא הצליח לפתור, להתמודד עם זיכרונות עבר שמשפיעים עליו גם בהווה ועוד. אם אתם תוהים האם טיפול פסיכולוגי יכול להתאים לכם, כדאי שתקראו את המאמר הבא.

מה צריך לדעת על טיפול פסיכולוגי למבוגרים?

חשוב לדעת כי טיפול פסיכולוגי למבוגרים יכול להיות ממושך או קצר מועד והדבר יהיה תלוי בסוג הטיפול, בסיבה שבגינה האדם הגיע לטיפול, בחומרת הבעיה שהוא סובל ממנה ועוד. במסגרת טיפולים פסיכולוגיים ניתן למצוא טיפולים המתמקדים במתן מענה ספציפי לבעיה נקודתית העומדת על הפרק או בטיפולים נרחבים שמטרתם היא לנבור בעברו של האדם בכדי להבין את מקור הקושי ולקבל הכוונה לטיפול נכון בקושי.

טיפול פסיכולוגי למבוגרים לרוב יערך בקליניקה פרטית ומי שיבצע אותו יהיה פסיכולוג מקצועי ומוסמך. הטיפול המדובר יכול להיות טיפול זוגי או משפחתי וזאת בהתאם לצורך. הוא יכול לסייע בהתמודדות עם משברים חדשים או ישנים, הוא יכול לסייע בקבלת נקודות מבט טובות יותר על סיטואציות שונות בחייו של האדם ועוד.

כיצד תדעו אם אתם זקוקים לטיפול פסיכולוגי?

ישנם כמה מצבים שבהם ניתן להבין שיש צורך בטיפול פסיכולוגי. בין היתר: אם אתם סובלים מהתקפי חרדה, אם אתם חיים בתחושה של לחץ וסטרס באופן כללי בחייכם ואינכם יודעים כיצד להתמודד עם התחושות הללו, אם אתם חווים ירידה במצב הרוח ואפילו דיכאון, אם אתם סובלים מקשיי שינה או הירדמות, אם אתם סובלים מהפרעות אכילה, תחושת ריקנות או התמכרות לסמים, אלכוהול או אוכל ואם אתם חשים לא טוב בחייכם, ייתכן כי טיפול פסיכולוגי יהווה את המענה הטוב ביותר עבורכם.

סוגים של טיפולים פסיכולוגיים עבור מבוגרים

ניתן למצוא סוגים שונים של טיפולים פסיכולוגיים עבור מבוגרים:

סוג ראשון הוא טיפול CBT שהוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. מדובר על טיפול קצר מועד שמטרתו היא לטפל בבעיות ספציפיות. הוא יעיל מאוד לצורך התמודדות עם פוביות או חרדות, כך שאם אתם מוצאים את עצמכם מתמודדים עם פחד מעכבישים שאיננו פרופורציונאלי, ייתכן כי מדובר על טיפול שיהיה יעיל עבורכם.

סוג שני של טיפול הוא הטיפול הדימני שהוא טיפול פסיכולוגי רחב ועמוק יותר. הוא מתפרש על פני פרק זמן משמעותי יחסית, הוא נוגע לא מעט בעברו של האדם ומטרתו היא להבין כיצד עברו של האדם ותת המודע שלו משפיעים על ההווה שלו וגורמים לו לאותן בעיות שהוא סובל מהם.

עוד סוג של טיפול הוא הטיפול הפסיכואנליטי, מדובר על טיפול פסיכולוגי עמוק ביותר שבמהלכו המטופל נפגש עם הפסיכולוג בין 3 ל5 פעמים בשבוע אחד. המטרה היא לאפשר לאדם לפרוק כמה שיותר מעברו וממהלך חייו ובהתאם לכך להבין כיצד ניתן לסייע לו.

Share: