לחיות את האבולוציה

Posted under מאמרים On By רונה

זכינו לחיות בתקופה מדהימה בהיסטוריה, לחשוב שהמקרר הביתי הראשון יוצר בתחילת המאה הקודמת! כל הטכנולוגיה התפתחה בשנים האחרונות בצורה מהירה ואנו היינו עדים לכל החידושים הללו, לפעמים זה נראה כמו נס גלוי. במשך כל שנות התפתחות האדם באבולוציה הטבעית קרו לנו שינויים מהותיים. בחודשים האחרונים אנחנו ממש נכתבים בדפי ההיסטוריה בשלבי ההתפתחות האנושית ואנו ממש מרגישים עלינו את השינויים. יום יום, ממש על בשרנו ואף אחד לא יכול לומר שמאז שווירוס הקורונה נכנס לחיינו חייו נשארו כמו שהיו לפני. אנו ממש חיים את האבולוציה בשידור חי ומשנים את חיינו והתנהגותנו על פי השינויים שהטבע מכתיב לנו. אנו מקבלים את השינויים בעל כורחנו, למדנו להתרחק זה מזה ולא כדי שהאחרים לא ידביקו אותי אלא אני מתרחקת ועוטה מסיכה כדי שאני לא אדביק אחרים, זהו שינוי מאוד משמעותי במחשבה ובתפיסת המציאות.

"לחשוב שהמקרר הביתי הראשון יוצר בתחילת המאה הקודמת"

שינוי נוסף, משמעותי מאוד, הוא כל נושא הפרנסה. העבודה שלנו. התרגלנו בשנים האחרונות להיות עבדים לעבודה, לכסף, לחלום שיהיה לנו הכול, נכנסנו למרוץ עכברים שלא הוביל אותנו לשמחה, שלווה או רוגע. אנו מוצאים את עצמנו היום בסיר לחץ נוראי – פתאום כולם בבית, עובדים מהבית, ילדים לומדים בבית מול המחשב, אין יותר חופשות בחו"ל, קניות בקניונים, המון המון שינויים ואנו מתחילים לקבל את השינויים האלו ומתאימים את עצמנו למצב החדש. בהתחלה תמיד קשה ואנו מסרבים לשינויים, אבל אנו מבינים שאין ברירה וכמו ילד קטן, שההורים מתעקשים ולא נשברים לקול בכיו, הילד, בסופו של דבר, מתרצה ומקבל על עצמו את מרות ההורים. כך גם אנחנו, אחרי שנעשה קצת סדר בכל האי סדר שנוצר לנו בזמן האחרון אנחנו נגלה שהכול יבוא על מקומו בשלום וכמו אותו הילד שמבין בדיעבד שההורים רצו בטובתו ומהניסיון שלהם הם ידעו מה הכי טוב בשבילו, אנו נבין שהווירוס הזה הוא ממש הצלה לאנושות ולקיומנו בכלל.

כשנתרגל לסגנון החיים החדש ונסגל לעצמנו הרגלים חדשים, גם אם זה אומר שהעבודה למשל תהיה מהבית, נמצא את הדרך לשלב את המשפחה עם העבודה ועם הלימודים של הילדים ונגלה את האוצר החבוי ביננו שמזמן אנו לא רואים אותו – היחסים החדשים שנבנה אחד עם השני. ההורים יחזרו ליהנות מחדוות גידול הילדים והתפתחותם, הם אלה שיחנכו ויתנו דוגמא אישית ולא מישהו זר. הילדים סוף סוף יראו את הוריהם בשעות היום ולא רק בלילה כשהם כבר עייפים וחסרי סבלנות, יגדלו בסביבה הטובה ביותר להתפתחות הביטחון והעצמאות שלהם, נגלה את עצמנו מחדש.