טבעונות כחלק מתזונה נכונה או שמא בשר?

Posted under מאמרים On By גיורא

אם עד לפני 20 שנה לא היינו כמעט שומעים על נושא הטבעונות, היום לכל אחד מאיתנו יש איזה חבר או מכר שהחליט באמצע החיים להיות טבעוני. האם זאת הדרך לתזונה נכונה?

אז חשוב לדעת שנושא זה נמצא במחלוקת תמידית בין הקרניבורים, אוהבי הבשר, לבין הטבעונים. 

לפי טענת אוהבי הבשר, בשר אחראי להתפתחות הגוף שלנו, להתפתחות העצמות וכמובן רוב החלבון מגיע משם. בלי זה אנחנו נהיה נפולים וחסרי כוח במהלך היום, לעומת זאת הטבעונים טוענים כי יש המון תחליפי בשר בטבע שמספיקים דיו כדי להתפתח ולקבל את כל החלבון שאנחנו צריכים. כמו כן הטבעונים טוענים שהבשר שאנחנו אוכלים היום הוא מעובד ועובר השבחות לא טבעיות, כמו פיטום של הפרות ולכן האכילה ממנו מזיקה ולא תורמת. 

בהקשר של תזונה כמובן חייב לשים את ההבדל בין אותם אנשים שניזונים מפירות, ירקות דגנים וכו׳ ללא בשר, לעומת אלא שבוחרים באורח חיים טבעוני לחלוטין עד לרמה שלא לובשים גם דברים שעשויים מפרווה או עור. 

תזונה נכונה תורמת להפחתת מחלות לב

עכשיו נעבור לשאלה העיקרית מה היתרונות של כל תזונה? תזונה שמשלבת בשר וחלבון מן החי לעומת תזונה שניזונה מן הצומח. 

אנשים רבים טוענים שאחד היתרונות הגדולים של תזונה שניזונה מן הצומח היא הפחתת הסיכון לחלות. יש כמובן מחקרים שמוכיחים זאת, שאותם אנשים שבחרו בדרך הטבעונית קיבלו ציון גבוה יותר על מדד האכילה הבריאה שלהם לעומת האנשים שאוכלים הכל (כולל בשר כמובן).

מה שהוביל לכך שסיכויים של אוכלי הכל לחלות במחלות לב או לסבול מהשמנת יתר גבוה יותר מהטבעוניים. אך כדי להפריך טענה זו, כשבדקו את אוכלי הבשר ראו שתפריט התזונה שלהם לא מספיק עשיר, הם אינם צורכים מספיק ירקות, דגנים, דגים ונוטים להתמקד בסוג אחד של אוכל במיוחד מה שבאמת מוביל לטענה לעיל. לכן הטבעונים קיבלו ציון גבוה יותר לא בגלל שהם מוותרים על בשר, אלא בגלל שהם אוכלים יותר מזונות צמחיים, כמו ירקות, פירות, שעועית, אגוזים וזרעים.

מכיון שאצלם (הטבעונים) נדרש מעקב אחרי מה אוכלים והסתכלות בתווית של המוצר מה הוא מכיל, לכן התזונה בקרב טבעונים מודעת יותר מה שמוביל לבחירות בריאות יותר. 

לסיכום, בשר הוא אינו הבעיה בתזונה נכונה ובריאה, אלא המודעות וההסתכלות והמעקב אחרי מה אנחנו אוכלים היא זו שתקבע את מדד הבריאות שלנו.