חופש גדול, למה???

Posted under מאמרים On By שוש

צוחקים איתי? מתיחה טובה? לכבוד הראשון באפריל?  הייתכן שהחופש הגדול כבר ממש מחכה לנו בפתח?

ברגע שפסח מגיע כבר חשים ומריחים את החופש הגדול. תקופת החמסינים שמפנה את מקומה ללחות והחום המכבידים של חודשי הקיץ הארוכים (לדעתי אפילו ערן שיוביץ מתקשה בתקופה הזו). באמת קשה לתפוס שהשנה המטלטלת שעברנו מגיעה אוטוטו לסיומה. ונשאלת השאלה מדוע הילדים שלנו זקוקים לכזאת חופשה ארוכה, שלמעשה אין בה שום תכלית. חודשיים שלמים של חופש, ששלושה חודשים  קודם לכן חופשת הפסח, בקושי מתחילים את השנה, ונכנסים כבר לחגי תשרי. 

ניתן לומר שהחגים והחופשות הפכו לשגרה וימי החול הרגילים הפכו לימי החג. חופשה ממה למעשה? חופשה מהלימודים? מבית הספר? האם ילדינו באמת זקוקים לחופש כזה ארוך? 

מדוע עובדים סביב השנה ללא קשר לחופש הגדול או חגים למיניהם ובתי הספר לוקחים הפוגה. איזה תועלת יש לזה? הלא הילדים בעצמם מבינים, מהר מאוד, שהחופשה משעממת ושעדיף כבר לחזור למסגרת. 

אם ניקח את השנה האחרונה שגם כך הוציאה את ילדינו מהמסגרת שלהם, ורבים  חוו את הסגרים בצורה מאד קשה, ללא מפגשים חברתיים פיזיים, ללא מסגרת פרונטלית קבועה, לא היה להם קל בכלל. אז כעת נותנים להם עוד חודשיים של חופשה?

אולי זו הזדמנות לעשות חישוב מחדש. לשנות את כל הקונספט של החופש הגדול הריק מתוכן למשהו אחר, לחופש עם משמעות ומטרה. להשקיע בילדינו. הקהילה צריכה להשקיע בקייטנות איכותיות ללא משחקים שמעודדים תחרות, ללא שיח שלא מכבד אחד את השני. ילדים צריכים להרגיש שיש להם מה לתת במקום לקבל כל הזמן. ללמד אותם את הערך המוסף בלימוד קולקטיבי שמועיל הרבה יותר מחיפוש אחר ההישג האישי, להרגיש אחד את השני, להעביר אותם תהליך של בניית תחושה של קבוצה וכמה בטחון זה נותן לכולם!  וזה רק ההתחלה. מסגרות כאלו צריכות להמשיך לאורך כל השנה. מה שבטוח זה שחופש כזה יהיה בהחלט חופש גדול שכולנו נחכה לו בקוצר רוח.