השתלת עצם בלסת התחתונה

Posted under מאמרים On By שוש

טיפולי שיניים יכולים להיות דבר לא פשוט ואף מורכב לבחירה ותכנון, החל מבחירת ההליך הרפואי שיהיה נכון לשן שלנו ועד לבחירת רופא מטפל. בחירות אלו עלולות להשפיע על זמן ההמתנה שלנו בין הטיפול הראשוני ועד לטיפול המסיים, למשל אם תצטרכו טיפול כולל החלפת שן בעזרת שתל דנטלי, תצטרכו ברוב המקרים גם השתלת עצם בלסת ובמיוחד כאשר מדובר על התחתונה מבין השתיים.  פעולות אלו ברוב המקרים מאלצים את המטופל להמתין תקופה של בין חצי שנה לעשרה חודשים. אבל בכדי שתוכלו לחסוך זמן בין הטיפולים האלו, אנו ננסה לעשות לכם מעט סדר בכל הקשור להשתלת עצם בלסת התחתונה על מנת שתוכלו לעשות את הבחירה הנכונה עבורכם.

מי זקוק להשתלת עצם בלסת התחתונה?

ישנם כמה סיבות אשר עלולות להביא לשתלת עצם בלסת התחתונה, אך הראשונה שבם היא כמובן דלקת חניכיים מתמשכת אשר מביאה לזיהומים לרוב וגם לאובדן העצם התומכת בשן. הסיבה השנייה וגם היא שכיחה לא פחות היא גנטיקה דנטלית פחות טובה, מקרים אלו לרוב מצריכים מהמטופלים שמירה ואחזקה של השיניים יותר מאחרים ובמקרים כמו של שתל דנטלי בלסת התחתונה גם יזדקקו להשתלת עצם בלסת התחתונה. סיבה שלישית ופחות נפוצה היא טראומה שאותה עובר האזור של ההשתלה, כמו מחלה באוזר או תאונה אשר פגעה קשות באזור העצם, עלולים להביא גם כן להשתלת עצם בלסת התחתונה וגם העליונה. עוד על שתלים למחוסרי עצם – https://bicon.co.il/%d7%a9%d7%aa%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%9c%d7%9e%d7%97%d7%95%d7%a1%d7%a8%d7%99-%d7%a2%d7%a6%d7%9d/

התהליך בהשתלת עצם בלסת התחתונה

לא מעט מהמטופלים אשר זקוקים לתחליף של שן פגועה בצורה בלתי הפיכה או או מחלה אשר פגעה באזור העצם שבלסת התחתונה, אמורים להמתין למשך תקופה לא קטנה על מנת שיוכלו לסיים את התהליך השתלת השתל. מכיוון שתהליך השתלת העצם בלסת התחתונה הינו דבר עדין ונעשה בהליך כירורגי שהמקדים אליו הוא עקירת השן, לאחר החלמת האזור יבצע הרופא חשיפה לעצם הלסת על ידי חיתוך עליון ואנכי באזור החניכיים. עם סיום החיתוך של האזור ובזמן ההליך הכירורגי, יקבע הרופא בלוק של עצם אשר יכול להיות מורכב מעצם המטופל או עצם מלאכותית. במידה ונשארים אזורים ריקים הם מתמלאים בגרגירי דמוי תחליף עצם. עם סגירת האזור מתבצעת הברגה שתעזור לספיגת העצם החדשה באזור, הברגה מסוג הזה נעשת גם בצורת "ממברנה" אשר גם היא מגיעה עם מגוון חומרים ותשלובות.

תקופת החלמה ותופעות לוואי בהשתלת עצם בלסת התחתונה

אזור השתלת עצם נסגר על ידי תפרים כמו שאר הטיפולים בפצעים חיצונים וניתוחים כירוגעים, זמן הריפוי והספיגה של תפרים אלו יכול לקחת בין 4 חודשים ל10. כמובן שזמן ההמתנה תלוי בסילוק הדלקות באזור, חומר הספיגה שבו השתמש הרופא. יחד עם כל אלו הכאבים באזור עלולים להימשך עד שבועיים וכוללים נטילה של משככי כאבים וכדורי אנטיביוטיקה על מנת לעזור בספיגה וצמצום הדלקות באזור.