גור קטן, רגש גדול

Posted under מאמרים On By רונה

מה יש בגור קטן שמרגש כל כך את האדם? כאשר אדם מקבל במתנה גור כלבים או חתולים, מיד עיניו מתמלאות דמעות ופרץ התרגשות בלתי נשלט מתפוצץ בזרם שמחה של אושר. זו תופעה נפוצה בעיקר אצל אוהבי חיות למיניהם. קשה להסביר את התופעה ולא ברור למה זה קורה, אפשר לשער שזהו הקשר הבלתי ניתן להפרדה ביננו ובין בע"ח. אולי העובדה שהחיה אף פעם לא תשפוט אותי או לא תעביר עלי ביקורת כלשהי והיא תמיד תקבל אותי בשמחה בדיוק כפי שאני ללא מחיצות או הצגות לשני הצדדים תורמת לתחושת פרצי האהבה האלו. הידיעה, שאני יכול להיות אני עצמי ללא מאמץ כלשהו, מאוד משחררת ומאפשרת לנו את החופש לו אנו כל כך כמהים ומשתוקקים.

הקשר שנוצר, בין האדם לכלב למשל, הוא הרבה מעבר למה שנדמה לנו. ביפן מצאו חוקרים כי המוח מפריש הורמון בשם אוקסיטוצין (המכונה גם הורמון האהבה שמסייע בקשר בין אם ובנה ובכלל בקשרים חברתיים) ברמות גבוהות אצל אנשים וחיות המחמד שלהם כאשר הם מסתכלים זה על זה או יוצרים קשר כלשהו. נמצא כי מספיק שהכלב יביט בבעליו וכבר מח האדם מתחיל להפריש את ההורמון, מה שעוזר לקשר ביניהם. הפרשת ההורמון משפיע על יצירת האמון הבין אישית, הוא מופרש בקשרים אמוציונאליים ובכלל להורמון זה השפעות מאוד חיוביות על הפיזיולוגיה והפסיכולוגיה האנושית.

עובדה זו יכולה להיות אחת הסיבות שכשאדם מקבל לחייו גור קטן וברור לו שהוא יהיה עמו הרבה זמן, האדם מבין באותן שניות בודדות כי ברגע זה חייו משתנים ותמיד יהיה לצדו מישהו נאמן. סוג של הכרה מרחבית מעל כל השטחיות בשגרה היומיומית שלנו. הכלב שמח לראות את בעליו בכל יום כאילו זה היה היום הראשון שהוא רואה אותו לאחר תקופה ממושכת, דבר שאצל אנשים לא קיים כי אנו מתרגלים ומסתגלים לכל מצב מהר מאוד וכך התלהבותנו יורדת עם הזמן. אצל הכלב, ההתלהבות וההתרגשות מתרחשת בכל פגישה מחדש. עובדה זו כנראה מאד משפיעה על האדם ביחסו לכלב. האדם כיצור שרוצה להרגיש הכי נעים כל רגע ורגע ורוצה שזה גם יקרה ללא הרבה מאמץ מצדו, הכלב בהחלט מספק את הצורך הזה.